تاریخچه صنعت خودروی کانادا طولانی‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید؛ اما تولید خودروی کانادا در سال ۲۰۲۰ به کمترین میزان در طول حدود سه دهه پیش رسیده است.

بنا به گفته DesRosiers Automotive، تولید خودرو در کشور کانادا طی سال ۲۰۲۰ به ۱.۴ میلیون دستگاه افت پیدا کرده که نسبت به تولید حدود ۲ میلیون دستگاهی در سال ۲۰۱۹ افت بیش از ۲۵ درصدی را نشان می‌دهد.

در واقع انتظار هم این بود که تولید جهانی خودرو در سال گذشته کاهش یابد. به خاطر همه‌گیری کرونا و کمبودهای قطعه مرتبط با آن، پیش‌بینی‌های اولیه نشان می‌دادند تولید جهانی خودرو می‌تواند تا ۲۰ درصد کاهش یابد اما افت تولید خودرو در کانادا فقط به کرونا ارتباط ندارد.

تولید خودرو در کانادا در سال ۱۹۹۹ به بالاترین حد خود رسید یعنی زمانی که کارخانه‌های تولید خودرو در این کشور ۱۷ درصد از کل تولید خودرو در آمریکای شمالی را به خود اختصاص دادند؛ اما از آن زمان به بعد افت ملایم تولید شروع شد. تا سال ۲۰۲۰، سهم کانادا از تولید خودرو در آمریکای شمالی فقط به ۱۱ درصد رسیده و از این نظر قافیه را به ایالات‌متحده و مکزیک باخته است.

تویوتا حرف اول را در تولید خودروی کانادا می‌زند و ۳۰ درصد از خودروها را در این کشور تولید می‌کند. پس از آن نیز هوندا با سهم حدود ۲۵ درصدی قرار دارد؛ اما دلایلی برای تغییر این وضعیت در آینده وجود دارد.

جنرال موتورز تولید اکوئینکس را در کارخانه اینگرسول را متوقف کرده و همین اتفاق برای تولید تراک ها در کارخانه اوشاوا رخ داده است. با تولید دوباره پیکاپ های فول سایز در اوشاوا و اینگرسول، تولید جنرال موتورز رو به افزایش است.

شکی وجود ندارد که این موضوع روی اقتصاد کانادا نیز تأثیر مثبتی خواهد گذاشت. همچنین تولید محصولات جنرال موتورز در این کشور یک بازگشت تاریخی است زیرا کارخانه اوشاوای جنرال موتورز از سال ۱۹۰۷ تاکنون در این کشور مشغول تولید خودرو می‌باشد.

 
منبع : پدال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *