به گزارش «اخبار خودرو» به نقل از تجارت‌نیوز، واردات خودرو به کشور منتفی است. به گفته دبیر انجمن واردکنندگان خودرو، بخش‌خصوصی هنوز آمادگی دارد که خودروهای خارجی را با سرمایه‌های ایرانیان خارج از کشور وارد کنند اما این طرح با بهانه‌های مختلف دولتی‌ها رو به رو شد و عملا باعث منتفی شدن واردات خودرو خارجی به کشور شد.

سال گذشته واردکنندگان خودرو از ۹ طرح پیشنهادی به مجلس برای واردات خودرو بدون انتقال ارز خبر دادند و در این باره با وزیر صمت مذاکراتی شکل گرفت اما این طرح به سرانجام نرسید.

این اتفاق در حالی رخ داد که دولت در بودجه ۱۴۰۰ بالغ بر دو هزار و ۴۰ میلیارد به عنوان حقوق ورودی خودروهای خارجی، دو هزار و ۴۳۳ میلیارد تومان مالیات نقل و انتقال خودرو و ۶۸۷ هزار و ۶۷۳ میلیارد تومان به عنوان مالیات شماره‌گذاری خودرو مشخص شده است.

عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی هم گفته بود: «در حال حاضر کشور نیازهای ارزی مهم‌تری دارد، بنابراین تخصیص ارز به واردات خودرو جز اولویت‌ اول قرار ندارد و بحث واردات اصلا مطرح نیست.»

مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در این زمینه گفت: فروش کالای سرمایه‌ای در کشوری که تورم آن بالا است، مفهومی ندارد. هر چند این روزها قیمت برخی انواع مدل خودروی خارجی حدود ۷۰ تا ۸۰ میلیون تومان ارزان شده است اما کاهش قیمت در بازار خودروهای خارجی تداوم ندارد.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو توضیح داد: با سیاست‌گذاری‌های اخیر شورای رقابت مبنی بر افزایش قیمت خودرو، احتمال افزایش قیمت سایر خودروها نیز وجود دارد چرا که خودروسازان زیان انباشته دارند و هیچ راه حلی جز افزایش قیمت وجود ندارد.

حالا اما کاهش قیمت دلار و فضای مثبت ناشی از اخبار مذاکرات وین باعث شده است که خودروهای خارجی اندکی ارزان شود. فیروز نادری، فعال بازار خودرو گفت: مردم به دلیل مذاکرات وین و احتمال گشایش سیاسی با احتیاط خودرو می‌خرند. به طوری که با کاهش قیمت دلار قیمت برخی خودروهای خارجی همچون اسپورتیج، توسان، اپتیما هر یک بین ۷۰ تا ۸۰ میلیون تومان ارزان شده است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *