به گزارش «اخبار خودرو»،سیستم ترمز در خودرو مرتب و در طول زمان درحال تغییر و پیشرفت بوده و این روند از ابتدای ساخت خودرو آغاز و تاکنون ادامه داشته است. سیستم ترمز طی دهه‌ها به‌یک سیستم پیچیده تبدیل شده که با توجه به‌شرایط مختلف جاده‌ها این سیستم تغییر کرده و با وجود انواع مختلف ترمز در طول قرن اخیر، اما به‌سختی می‌توان مخترع سیستم ترمز اصلی را مشخص کرد. با این حال کسانی‌ که این سیستم‌ها را طراحی کردند، یک هدف مشترک داشته‌اند و آن‌ هم کنترل وسیله نقلیه برای انسان‌ها بوده است. درادامه نگاهی انداخته‌ایم به‌تغییرات سیستم ترمز طی دهه‌های گذشته.

ترمز بلوک چوبی:نخستین سیستم مورد استفاده براساس اصول فیزیکی، ترمز بلوک چوبی بود و با این حال این سیستم تنها شامل بلوک‌های چوبی و یک اهرم واحد بود که توسط راننده برای اعمال ترمز استفاده می‌شد. این فرم در خودروهایی با چرخ‌های فولادی، از جمله وسایل نقلیه اسب‌سواری و اتومبیل‌های بخار استفاده می‌شد.


ترمزهای مکانیکی درام: ترمز مکانیکی درام پایه و اساس سیستم ترمز مدرن است و این سیستم در سال ۱۹۰۲ توسط سازنده فرانسوی لوئیس رنو توسعه یافت؛ اما قبل از آن توسط گوتلیب دایملر اختراع شده بود. دایملر این نظریه را مطرح کرده بود که می‌توان برای متوقف کردن شتاب خودرو از اتصال یک درام کابل‌دار به‌شاسی خودروها استفاده کرد؛ بنابراین نخستین مفهوم ترمز درام ایجاد شد.


کفش ترمز: قبل از اختراع ترمز کفش داخلی، تمام سیستم‌های ترمز در خارج از خودرو بسته شده بودند و این سیستم‌ها در برابر عناصر طبیعی آسیب‌پذیر بودند. درواقع گرد و غبار و آب را جمع‌آوری می‌کردند و تحت‌تاثیر نوسانات دما قرار می‌گرفتند که همگی سبب کاهش ترمز می‌شد. ترمز کفش داخلی برای نخستین‌بار درچارچوب خودروها ثابت شد و این یک نوآوری مهم در تاریخ سیستم‌های ترمز است.
ترمزهای هیدرولیک: در سال ۱۹۱۸ مفهوم سیستم ترمز چهارچرخ با استفاده از هیدرولیک برای نخستین‌بار توسط مالکوم لوگه پیشنهاد شد و این سیستم از مایعات برای انتقال نیرو به‌کف ترمز هنگام فشار دادن پدال استفاده می‌کرد. این سیستم ترمز تقریبا در هروسیله نقلیه‌ای در اواخر دهه ۱۹۲۰ استفاده شد.


ترمزهای دیسکی: ویلیام لنچستر ترمز دیسکی را در سال ۱۹۱۹ ثبت کرد و این سیستم تا زمانی که صنعت‌خودرو در اواسط قرن بیستم شروع به‌رشد نکرد محبوب نبود. افزایش ترمزهای دیسکی به‌عنوان یک گزینه محبوب به‌دلیل افزایش وزن و سرعت وسایل نقلیه است که سبب شد ترمزهای هیدرولیکی در توزیع گرما کارآیی کمتری داشته باشند. نخستین سیستمی که از ترمزهای دیسکی استفاده می‌کرد، عملکرد دیسک و هیدرولیک را یکپارچه کرد و در کرایسلر ایمپریال معرفی شد.

ترمز ضدقفل: سیستم ترمز ضدقفل که بیش‌تر با نام ABS شناخته می‌شود، برای کمک به‌سیستم‌های ترمز قبلی برای جلوگیری از قفل شدن ترمزها حین استفاده ایجاد شده است. ABS با قفل شدن سیستم ترمز یا اشتعال در دریچه‌های هیدرولیک، به‌منظور کاهش فشار از روی یک چرخ عمل می‌کند و این سیستم نحوه عملکرد ترمزها را متحول کرد و درکنترل بیش‌تر خودرو مفید است. تکامل سیستم ترمز از زمان معرفی ترمز بلوکی چوبی پیشرفت‌های جالبی در فناوری داشته و چنین نوآوری‌هایی سبب افزایش ایمنی در جاده‌ها و کاهش تصادفات شده است. با این حال همچنان خرابی ترمزها اتفاق می‌افتد و تصادفات خودرو همیشه اجتناب‌ناپذیر است.

7 thoughts on “از بلوک چوبی تا ترمزهای دیسکی”

  1. بازتاب: sildenafil 100 capsule

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *